Muzeum Współne

Pierwsze spotkanie narady za nami!

Pierwszy dzień narady - oprócz diagnozy sytuacji osób artystycznych - upłynął na słuchaniu i dyskutowaniu pierwszych propozycji rekomendacji dla Muzeum.

“Sami nie mamy tyle siły, żeby wpłynąć na Muzeum i wywrzeć zmiany. Dziś macie okazję zastanowić się, wymienić doświadczeniami, wiedzą, tym, co przeżywacie, wysłuchać eksperckich porad i zadecydować o zmianie, która przyczyni się do polepszenia naszego bytu twórczego” — powiedział podczas otwarcia Narady obywatelskiej artystów i artystek jej inicjator — Michał Laskowski, niezależny badacz i artysta.  
 

Joanna Mytkowska, Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przyznała podczas otwarcia, że jest dla nich niezmiernie ważne, żeby wypracować różne metody, które pomogą zarządzać tą stołeczną instytucją kultury w sposób sensowny i zadowalający artystów i artystki. “Dziękuję Państwu, że są zaangażowani w ten proces, że znaleźliście czas i ochotę. Czekamy na rezultaty” — powiedziała podczas pierwszego spotkania. Potwierdziła otwartość MSN na wdrożenie wybranych przez Naradę rozwiązań. 

“Muzeum ma ograniczone możliwości — samo nie wybuduje żłobków, akademików, nie zapewni artystom i artystkom utrzymania ani ubezpieczeń” — przyznał dr Kuba Szreder z ASP we wprowadzającym wykładzie eksperckim. Dostrzega jednak szansę we wpływaniu przez MSN na polepszenie warunków pracy artystów i artystek. “[Muzeum] może wprowadzać inne standardy relacji ze środowiskiem artystycznym i propagować nowe metody pracy, wykorzystywać swoją pozycję, żeby dążyć do systemowych zmian, czego częścią jest obecna narada.”

Uczestnicy i uczestniczki narady mieli także okazję zapoznać się jako pierwsi z niepublikowanymi jeszcze wynikami badania “Policzone i policzeni 2024”, które zaprezentowała prof. dr hab. Dorota Ilczuk z Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną na Uniwersytecie SWPS. 

Pierwszy dzień narady — oprócz diagnozy sytuacji osób artystycznych — upłynął również na słuchaniu i dyskutowaniu pierwszych propozycji rekomendacji dla Muzeum. Swoimi pomysłami na to, jak MSN może wspierać warszawskich twórców i twórczynie sztuki współczesnej, podzielili się:

  • Anna Galas-Kosil, Warszawskie Obserwatorium Kultury,

  • Katarzyna Wąs, art advisorka,

  • Monika Weychert i Katarzyna Kołodziej-Podsiadło, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki,

  • Szymon Nidez Stefaniak, Rada Samorządu Studenckiego ASP w Warszawie i Zuza Andruszko, Senat ASP w Warszawie.

Prezentacje osób występujących pierwszego dnia narady znajdują się w załącznikach poniżej.

MSN_Anna Galas-Kosil_WOK.pdf

MSN_Katarzyna Wąs_art advisorka.pdf

MSN_Katarzyna Kołodziej-Podsiadło i Monika Weychert_Zachęta.pdf

MSN_Zuzanna Andruszko i Szymon Nidez Stefaniak_samorząd studencki ASP w Warszawie.pdf

MSN_Kuba Szreder_ASP w Warszawie_compressed.pdf