Kto może wziąć udział w naradzie?
Na tej stronie przedstawiamy Osoby uczestniczące w naradzie, czyli biorące udział w jej spotkaniach skupionych na szukaniu odpowiedzi na pytanie “Jak MSN może wspierać warszawskich twórców i twórczynie sztuki współczesnej w 2025 roku (i kolejnych latach), uwzględniając potrzeby i interesy możliwie największej liczby stron?”.
W naradzie weźmie udział 20 wylosowanych osób.
Osobami uczestniczącymi w naradzie (wylosowanymi do udziału) mogą zostać mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, którzy tworzą sztukę współczesną oraz:
- którzy mogą, ale nie muszą mieć wykształcenia kierunkowego,
- dla których działalność artystyczna stanowi główne zajęcie lub którzy aspirują, aby tak się stało, podejmując działania w tym kierunku,
- którzy mają ambicje współpracy z muzeami, galeriami i instytucjami kultury w Warszawie.
20-osobowy skład narady jest wyłaniany w drodze losowania, na podstawie indywidualnych zgłoszeń, w taki sposób, aby uwzględniał różnorodność i możliwie dokładnie zapewniał reprezentatywność (szczegółowe informacje o sposobie i wynikach losowania opisane zostaną w aktualnościach).
Osoby uczestniczące w procesie biorą udział we wszystkich spotkaniach narady (patrz: harmonogram/program), podczas których będą mogły:
- wysłuchać wystąpień eksperckich (spotkanie edukacyjne),
- wyrażać swoje zdanie w sposób nieskrępowany, z zachowaniem szacunku wobec pozostałych uczestniczących,
- zadawać pytania obecnym na spotkaniach stronom, zwracać się między spotkaniami z prośbą o dodatkowe stanowiska do stron,
- brać udział w dyskusji nad propozycjami rekomendacji,
- zgłaszać propozycje rekomendacji,
- głosować nad rekomendacjami (pod warunkiem uczestnictwa w co najmniej dwóch z trzech spotkań narady).
Innych uczestników i uczestniczki narady opisujemy na stronie Pozostali uczestnicy narady.
Jak wygląda praca w naradzie?
Narada obywatelska artystek i artystów polega na wspólnej edukacji oraz dyskusji dotyczącej tematu narady.
Osoby biorące udział w naradzie spotkają się trzykrotnie — we wrześniowe soboty. Spotkania będą podzielone na część edukacyjną i deliberacyjną oraz głosowanie (dowiedz się więcej o programie narady).
Celem spotkań narady jest wypracowanie rekomendacji w drodze deliberacji i głosowania spośród wszystkich zgłoszonych propozycji rekomendacji. Rekomendacje mogą zostać zgłoszone w określonym czasie zarówno przez osoby uczestniczące w naradzie, jak również przez ekspertów i ekspertki, strony oraz wszystkie zainteresowane osoby poprzez formularz na stronie (zobacz więcej w zakładce “Włącz się”).
Propozycje rekomendacji podlegają tajnemu głosowaniu przez osoby biorące udział w naradzie podczas jej ostatniego spotkania. Prezentacja wyniku głosowania odbywa się niezwłocznie po jego zakończeniu.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej wdroży rekomendacje przyjęte w drodze głosowania zgodnie z zapisami przyjętymi w nasadach narady. Przegłosowane rekomendacje podawane są do wiadomości publicznej.
Szczegółowe informacje dotyczące procedury głosowania zostaną opisane w aktualnościach i dostępne są w zasadach narady.
Jak mogę się zgłosić?
Do uczestniczenia w naradzie zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Warszawy, którzy tworzą sztukę współczesną oraz:
- którzy mogą, ale nie muszą mieć wykształcenia kierunkowego,
- dla których działalność artystyczna stanowi główne zajęcie lub którzy aspirują, aby tak się stało, podejmując działania w tym kierunku,
- którzy mają ambicje współpracy z muzeami, galeriami i instytucjami kultury w Warszawie.
Zachęcamy warszawskich twórców i twórczynie sztuki współczesnej do zapoznania się z zasadami narady. Wkrótce opublikujemy datę rozpoczęcia zbierania zgłoszeń.
20-osobowy skład narady zostanie wyłoniony w drodze losowania, na podstawie indywidualnych zgłoszeń, w taki sposób, aby uwzględniał różnorodność i możliwie dokładnie zapewniał reprezentatywność.
Udogodnienia
Organizując naradę, staramy się zapewniać warunki umożliwiające udział osobom ze szczególnymi potrzebami. Szczegółowe informacje na ten temat będą umieszczone w formularzu zgłoszeniowym.