Coraz bliżej rekomendacji dla MSN
Kolejna dawka inspiracji i pomysłów na działania do wdrożenia przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ale też wytężona praca nad tworzeniem własnych propozycji – tak w skrócie upłynął drugi dzień narady artystek i artystów.
O tym, jaki model działania mogłoby przyjąć muzeum, jaki jest zakres jego wpływu i jakimi dysponuje zasobami, mówił na początku spotkania dr hab. Mikołaj Lewicki, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Po nim swoje wystąpienie mieli Alicja Wójcik i Jan Zagdański z CoopTech Hub, które poświęcili promocji spółdzielczości w środowisku artystycznym. Swoimi pomysłami na przyszłe działania MSN dla twórców i twórczyń podzieliły się również dwie strony narady:
Bogna Świątkowska z czasopisma Notes Na 6 Tygodni, referująca redakcyjne propozycje stworzone wspólnie z Agnieszką Kowalską i Michałem Podziewskim;
Urszula Święcicka ze Związku Polskich Artystów Plastyków, której propozycja została odczyta podczas spotkania.
Dalszej części spotkania patronowała Alegoria dobrych i złych rządów, średniowieczny fresk braci Lorenzettich z sali obrad w sieneńskim ratuszu, o której opowiadał Kuba Wygnański z Fundacji Stocznia. Cnoty pokoju, siły (sprawczości), roztropności, wielkoduszności, umiaru i sprawiedliwości – oznaki dobrych rządów – to wartości, na kanwie których artyści i artystki tworzyli swoje propozycje rekomendacji.
Dzień zakończyliśmy z kilkudziesięcioma nowymi pomysłami na wsparcie środowiska artystycznego w Warszawie. Teraz czas na ich uporządkowanie, a już 28 września osoby uczestniczące w naradzie poddadzą je głosowaniu i wybiorą najlepsze z nich.
Prezentacje wszystkich osób występujących drugiego dnia narady znajdują się w załącznikach poniżej.
MSN_Mikołaj Lewicki_Uniwersytet Warszawski_compressed.pdf
MSN_Alicja Wójcik i Jan Zagdański_Cooptech Hub_compressed.pdf